BIO-atkritumu šķirošana – iespēja dzīvot “zaļāk” un videi draudzīgāk

2024.07.22

BIO-atkritumu šķirošana – iespēja dzīvot “zaļāk” un videi draudzīgāk

No 2024. gada 1. janvāra bioloģiski noārdāmu jeb bio atkritumu šķirošana Latvijā ir obligāta. Proti, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem ir jānodrošina bio-atkritumu konteineri dzīvojamām mājām, lai ikvienam sniegtu iespēju šķirot bioloģiski noārdāmus atkritumus.

Kādi ir galvenie ieguvumi, šķirojot arī bioloģiskos atkritumus?

  • Mazāki ikmēneša rēķini iedzīvotājiem par atkritumu izvešanu (jo bio-atkritumu izvešana ir aptuveni par 40 % lētāka salīdzinājumā ar sadzīves atkritumu izvešanu);
  • Samazinās Latvijas atkritumu poligonos apglabāto – nešķiroto, atkritumu apjoms;
  • Sašķirotos bio-atkritumus apsaimniekotājs var izmantot kā vērtīgu resursu siltuma un gāzes ražošanai, kā arī kompostam;
  • No kopējā sadzīves atkritumu apjoma tieši bioloģiskie atkritumi veido aptuveni 30-40 %!

Vienlaikus norādāms, ka, neskatoties uz to, ka liela daļa iedzīvotāju jau pakāpeniski maina savus ieradumus un arvien aktīvāk šķiro dažādus atkritumus – papīru, kartonu, plastmasu, metālu, stiklu u.c. materiālus – bioloģisko atkritumu šķirošana ieviesta salīdzinoši nesen. Tādēļ arī šajā jomā iedzīvotājiem pakāpeniski jāmaina savi paradumi, ieviešos papildu atkritumu šķirošanas “kategoriju” savā ikdienā.

Katru no šķiroto atkritumu veidiem izved atsevišķi, tādēļ ir būtiski arī pievērst uzmanību, lai šķirošanas process notiktu korekti. Proti, lai atkritumu konteineros nonāktu pareizi sašķirotie materiāli – līdzīgi kā tas ir ar jau ikdienā ierastajiem un zināmajiem šķiroto atkritumu veidiem – PET pudelēm, kartona kastēm utt. Arī bio-atkritumu veiksmīgai šķirošanai nepieciešams ņemt vērā nosacījumus – kā to pareizi paveikt. Tas ir būtiski, jo gadījumā, ja atkritumu apsaimniekotājs konstatē, ka bio-atkritumu konteinerā ir pārāk liels neatļauto atkritumu apjoms, tad konteiners tiks “izvests” kā sadzīves atkritumi. Tas nozīmēs to, ka maksa par konteinera izvešanu noteiktajā reizē tiks aprēķināta kā par sadzīves atkritumiem pēc noteiktā tarifa. Turklāt arī iedzīvotāju centieni sašķirot bio-atkritumus būs “kaķim zem astes”. Tādēļ – jāšķiro apzinīgi un ievērojot visus nosacījumus!

Kā šķirot bio-atkritumus dzīvoklī?

Ir iespējams izmantot pavisam vienkāršu, labi zināmu un vecu metodi, kad bio-atkritumi tiek šķiroti, tos izmetot kompostam paredzētā spainī. Un tad, kad ir pienācis laiks – spaini iztukšot bio-atkritumu konteinerā. Pēcāk izmazgājot šķirošanai paredzēto spaini un tālāk izmantot to atkārtoti – atkal un atkal. Taču mūsdienās ir pieejami dažādi, moderni risinājumi, kā šķirot bio-atkritumus dzīvoklī. Nevienam nav noslēpums, ka bio-atkritumi ar laiku var radīt nepatīkamu smaku, no tā satura var rasties mazās pārtikas mušiņas un citas neērtības. Mūsdienās ir izstrādātas dažādas, īpaši pielāgotas tvertnes, kuras viegli novietot, piemēram, virtuvē zem izlietnes vai blakus citu šķiroto atkritumu konteineriem. Tāpat ir atļauts bio-konteineros ievietot bio-maisiņus, kā arī papīra maisiņus, kuros iespējams īslaicīgi uzglabāt un “uzkrāt” bioloģiskos atkritumus dzīvoklī (nedrīkst izmantot plastmasas, polietilēna maisiņus, turklāt papīra maisiņiem jābūt bez folija ielaidumiem un plastmasas lodziņiem!). Proti, ir dažādi veidi, kā iespējami ērtāk dzīvokļu iedzīvotāji var šķirot bio-atkritumus.

Izvēloties maisiņus, ir svarīgi pievērst uzmanību – vai tik tiešām tie ir kompostējami. Diemžēl ne visi maisiņi, uz kuriem ir uzraksts “BIO”, ir kompostējami. Uz maisiņa būtu jābūt norādītam atbilstības sertifikāta numuram “EN 13432:2002”, kā arī paskaidrojumam “Kompostējams produkts, kas atbilst ES normatīvajiem aktiem NE 13432”.

Ko drīkst mest “brūnajā” – bio-atkritumu, konteinerā?

Lielākoties tie ir “virtuves atkritumi” – ēdiena pārpalikumi (bez iepakojuma), piemēram, burkānu un kartupeļu mizas, sabojājusies maize, ābolu serdes, banānu mizas utt.

Var izmest arī olu čaumalas, cietos piena produktus – sierus, biezpienu utt. Tāpat iespējams atbrīvoties no kafijas un tējas biezumiem (kurus turklāt nemaz nedrīkstētu izliet izlietnē, jo tie bieži vien var kļūt par cauruļvadu aizsērējuma iemeslu!).

Arī “dārza” atkritumi ir bio-atkritumi! Augi un to saknes, lapas, zari (diametrā līdz 2 cm!), nopļautā zāle un izravētās nezāles, mulča, kā arī telpu “zaļie” atkritumi – telpaugi (bez augsnes), novītuši ziedi pēc svētkiem, kāds aizmirsts puķupoda augs (bez augsnes) u.c.

Ko nedrīkst mest “brūnajā” – bio-atkritumu, konteinerā?

Nedrīkst izmest ēdienu ar iepakojumu. Ja vēlaties izmest ēdiena pārpalikumus, tad iepakojums ir jānoņem. Piemēram, gaļa, kas vēl ir iepakojumā – tā ir jānodala no iepakojuma un tas ir jāizmet atsevišķi, citā konteinerā. Taču gadījumā, ja nevēlaties nodalīt pārtiku no tā iepakojuma pirms tā izmešanas, tad tie būs uzskatāmi par nešķirotajiem sadzīves atkritumiem un tie ir izmetami tikai un vienīgi sadzīves atkritumu konteinerā.

Bio-atkritumu konteinerā nedrīkst izmest arī pārtiku, kas ir šķidrā formā, t.sk. zupu, pienu, kefīru, dzeramo jogurtu, kā arī citas šķidras formas ēdiena paliekas. Arī šajā gadījumā ēdiena iepakojums nedrīkst nonākt bio-atkritumu konteinerā.