Vasara ir atvaļinājumu laiks, kad bieži vien daudzi izvēlas doties ilgstošā prombūtnē – uz laukiem, kādi citu pilsētu vai valsti, atstājot savu mājokli “tukšu” uz vairākām dienām un pat nedēļām.
Atgriežoties no brīvdienām vai kādas citas prombūtnes, kas aizņēmusi vairākas dienas, ir svarīgi atcerēties par pavisam nelielu, bet ļoti būtisku “uzdevumu”, kas jāizdara ikvienam – pirms ūdens lietošanas dzīvoklī. Proti, ir svarīgi notecināt sastāvējušos ūdeni dzīvoklī esošajā santehnikā, lai attīrītu ūdenskrānus, dušas klausules un citas ietaises, ierīces, kas satur ūdeni, no vairākas dienas un pat, iespējams, nedēļas sastāvējušā ūdens, kur var būt savairojušās legionellas baktērijas. Bet kas tad īsti ir legionellas baktērija?
Tā ir baktērija, kas izraisa slimību – legionelozi. Lai gan tā ir relatīvi reta infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija, infekcijas avots ir tieši baktēriju legionellu saturošs ūdens. Inficēšanās notiek, ieelpojot inficētas ūdens daļiņas, kas ir aerosolizētā veidā. Jo sīkāki ūdens pilieni, jo lielāks ir inficēšanās risks. Tāpat jāņem vērā, ka inkubācijas periods ir 2 līdz pat 10 dienas – visbiežāk – 7 dienas. Nav iespējams inficēties ar legionelozi, ejot vannā, sarokojoties ar citiem, peldoties un dzerot ūdeni.
“Legionellas baktērijas atrodas visur – sniegā, upēs, ezeros un ūdens apgādes sistēmās, bet, lai cilvēks saslimtu ar tā dēvēto “leģionāru slimību”, tām ir jānonāk plaušās. (…) Legionellu dzīves vide ir ūdens. Tas nozīmē, ka tās neuzturas tikai ūdens apgādes sistēmās. Faktiski legionellas dzīvo visur. Mēs tās atradīsim pat sniegā un upēs, ezeros, pazemes avotos, bet cilvēku radīta ūdens vide, tātad ūdens apgādes sistēmas, dušas, strūklakas ir riska vietas. Nevis tāpēc, ka legionellu citur nebūtu, bet gan tāpēc, ka cilvēka radīta ūdens vide ir vieta, kur legionellām ļoti patīk dzīvot, un tās tur vairojas,” Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja mikrobioloģe, zinātniskā institūta “BIOR” vadītāja Olga Valciņa.
Tādēļ – līdz ar atgriešanos no prombūtnes – ieteicams ikvienam “atbrīvoties” no ūdens, kas var būt sastāvējies kādā no santehnikas posmiem vai ierīcēm, t.sk. dušas klausulēs, ūdens krānos, burbuļvannās, strūklakās, kā arī gaisa mitrinātājos (ar ūdens aeratoru) un citās ierīcēs!
Izmantotās informācijas avots: attēli – “Rīgas ūdens”, “Latvijas Radio” raidījums/intervija.
Papildu informācija par legionelozi: https://www.spkc.gov.lv/lv/legioneloze