Pelējuma veidošanās mājās ir bieži sastopama problēma, jo īpaši aukstajā sezonā. Cilvēki meklē efektīvus veidus, kā ar to cīnīties, taču eksperti aicina pievērst uzmanību pelējuma cēloņiem, nevis tikai pašam pelējumam vien. Civinity Mājas speciālisti skaidro, kāpēc mājās var veidoties pelējums un kā to novērst.
Galvenais pelējuma cēlonis – pārāk liels mitrums telpā
Melni plankumi un nepatīkama smaka ir divas galvenās pazīmes, kas liecina par to, ka mājoklī ir pelējuma problēma.
Pelējums mājās var radīt ne tikai estētiski nepatīkamu vidi, bet arī veselības problēmas. Pelējums ir sēne, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas, galvassāpes un pat elpošanas ceļu iekaisumu un bojāt nervu sistēmu.
Pelējums sāk uzkrāties, kad mājās palielinās mitrums, kas netiek pienācīgi novadīts. Mitruma līmenis var paaugstināties dažādu iemeslu dēļ: nepietiekamas ventilācijas, apkures, veļas žāvēšanas telpā, radiatoru aizsegšanas vai intensīvas ēdiena gatavošanas dēļ.
Pārbaudiet, vai jūsu mājas ventilācija darbojas pareizi
Ja jūsu mājas ventilācijas sistēma nedarbojas pareizi, tad telpas secīgi netiek pietiekami vēdinātas, tāpēc arvien pieaugošais mitrums nekur nepazūd un tas sāk uzkrāties visaukstākajās mājas vietās, piemēram, uz logiem, sienām un istabas stūros.
Lai noskaidrotu, vai jūsu mājās ventilācijas sistēma darbojas pareizi, var veikt vienkāršu testu.
“Ventilācijas sistēmas darbību var pārbaudīt ar liesmu: novietojiet degošu sveci vai citu liesmas avotu ventilācijas restes tuvumā. Ja liesma ir vērsta pret ventilācijas atveri (tā it kā tiek vilkta iekšā ventilācijas sistēmā), ventilācijas sistēma darbojas. Ja gaiss tiek iepūsts atpakaļ telpā un liesma ir vērsta prom no ventilācijas atveres, tā ir zīme, ka ventilācijas sistēma nedarbojas,” saka Civinity Mājas eksperts.
Ja redzat, ka ventilācijas sistēma nedarbojas, problēma parasti slēpjas aizsērējušos ventilācijas kanālos. Laika gaitā tajos uzkrājas putekļi, gruži un tauki no tvaika nosūcējiem, padarot ventilācijas sistēmu mazāk efektīvu un samazinot dabisko vilkmi. Lai to uzlabotu, ventilācijas cauruļvadi ir pienācīgi jāiztīra.
Regulāri vēdiniet mājokli un uzturiet tajā pareizu temperatūru
Regulāra mājas vēdināšana, atverot logus, ir svarīga arī tādēļ, lai novērstu pelējuma veidošanos mājoklī. Tas ir īpaši svarīgi vecākās mājās, kur daudzdzīvokļu namu ventilācijas sistēma parasti ir mazāk efektīva un mitrums uzkrājas vieglāk.
Papildus mitruma samazināšanai mājoklī ir svarīgi arī uzturēt pareizu gaisa temperatūru telpās: temperatūra mājoklī nedrīkst būt zemāka par +18 grādiem.
“Mēs iesakām katrā mājoklī mērīt gan gaisa temperatūru, gan mitrumu. Temperatūrai nevajadzētu noslīdēt zemāk par +18 grādiem, un mitruma līmenim vajadzētu būt 40-60 % robežās,” norāda Civinity Mājas eksperts.
Telpu vēdināšana, atverot logus, jābūt īsai, bet intensīvai. Logus ieteicams papildus atvērt arī tad, kad mājās gatavo ēdienu un rodas vairāk tvaika vai kad telpā tiek žāvēta veļa. Ja mitruma līmeni nav iespējams samazināt ar ikdienā ierastiem veidiem – kā telpu vēdināšana, efektīvi ir arī gaisa mitruma savācēji.
Pelējums var liecināt arī par logu tehniskām problēmām
Kad ārā temperatūra atdziest un sākas apkures sezona, nereti uz logiem veidojas mitrums un aprasojums – pastāvīgais mitrums var izraisīt pelējuma veidošanos logu rāmjos un sienu stūros.
Ja pat ar atbilstošu ventilāciju, temperatūru un mitrumu nevar novērst aprasojuma veidošanos uz logiem, problēma, iespējams, ir pašos logos.
Pēc eksperta teiktā, ja logi ir slikti uzstādīti vai laika gaitā ir mainījusies ārējā apdare, caur logu ailēm telpā iekļūst auksts gaiss, veidojas rasas veidošanās punkts, un uz logiem veidojas pelējums. Šādos gadījumos ieteicams sazināties ar logu speciālistu un veikt logu remontu vai nomaiņu.
Problēma var rasties arī slikta mājas fasādes tehniskā stāvokļa dēļ
Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji mēdz saskarties arī ar problēmām, kas saistītas ar ēkas ārsienu šuvēm. Laika gaitā šīs šuves, kas savieno ēkas ārsienu blokus, kļūst necaurlaidīgas, arī to nolietojuma dēļ, tādējādi mājā iekļūst mitrums un veidojas pelējums.
Parasti dzīvokļa ārējās sienas kļūst mitras un tas var izraisīt pelējuma veidošanos. Diemžēl šādā gadījumā pelējuma problēmu nevar atrisināt ne ventilācija, ne pareiza gaisa temperatūra telpās.
“Lai novērstu mitruma iekļūšanu caur fasādi dzīvoklī, daudzdzīvokļu mājas fasāde ir jāhermetizē šuvju vietās un ārsienu bloki jānokrāso ar speciālu krāsu, kas atgrūž mitrumu,” iesaka eksperts.