Nelegāli grafiti uz sienām ir bieži sastopama problēma. Tā ir īpaši aktuāla problēma tieši pilsētu daudzdzīvokļu namiem, kas atrodas uz tām ielām, kur ir intensīva satiksme un cilvēku kustība. Ēku sienu attīrīšana no nevēlamajiem grafiti ir jāveic, ne tikai lai saglabātu ēkas estētisko izskatu, bet arīdzan lai nesaņemtu sodu, kā tas noteikts spēka esošajos normatīvajos aktos. Diemžēl iedzīvotājiem ēku sienu attīrīšana rada papildu izmaksas par tīrīšanas vai pārkrāsošanas pakalpojumiem.
“Civinity Mājas” speciālisti skaidro – kādus preventīvos pasākumus var un arī vēlams veikt, lai iespējami mazinātu risku, ka nelegālo grafiti mākslinieki izvēlēsies tieši jūsu māju.
Par fasādes bojāšanu vainīgajiem pienākas sods
Par sienu un citu infrastruktūras objektu apzīmēšanu ar uzrakstiem, zīmējumiem vai citiem ķēpājumiem ir iespējama gan kriminālatbildība, gan administratīvā atbildība. Piemēram, Rīgas domes saistošie noteikumi paredz – ka publiskās vietās ir aizliegts ar uzrakstiem, zīmējumiem vai citādā veidā bojāt dzīvojamās un sabiedriskās ēkas, saimnieciskās celtnes, žogus, citas būves un arhitektoniskos elementus. Par šīs prasības neievērošanu paredzēta administratīvā atbildība. Sods par šādu pārkāpumu ir līdz 142 eiro. Tāpat ēkas īpašnieks civiltiesiskā kārtā var pieprasīt no pārkāpēja atlīdzināt radušos zaudējumus.
Ar grafiti apzīmēto māju fasāžu tīrīšana
Grafiti uz daudzdzīvokļu māju sienām ir izplatīta problēma, ar ko saskaras pilsētu iedzīvotāji, jo īpaši tie, kuru daudzdzīvokļu mājas atrodas pie intensīvas satiksmes ielām vai noteiktos rajonos.
Kad mājas pārvaldnieks saņem paziņojumu par daudzdzīvokļu mājas bojājumiem – grafiti, par to tiek informēta policija. Ar iedzīvotāju piekrišanu tiek arī organizēta grafiti tīrīšana vai sienas pārkrāsošana, un šo darbu izmaksas tiek sadalītas starp mājas dzīvokļu un citu telpu īpašniekiem.
“Ja policija atrod vainīgo, iedzīvotājiem ir tiesības pieprasīt kompensāciju par nodarīto kaitējumu. Diemžēl lielākajā daļā gadījumu vainīgos nav iespējams identificēt, jo daudzdzīvokļu nama teritorija netiek uzraudzīta jeb apsargāta,” norāda “Civinity Mājas” speciālisti.
Teritorijas apgaismošana un videokameras var aizbiedēt vandāļus
Pētījumi liecina, ka vandaļi biežāk izvēlas tumšas un pamestas vietas. Lai mazinātu iespēju, ka tiks sabojātas daudzdzīvokļu mājas sienas, ieteicams vispirms nodrošināt, ka teritorija ir labi apgaismota.
“Daudzdzīvokļu ēkas fasādei un apkārtējai teritorijai jābūt labi apgaismotai, ko īpaši palīdz nodrošināt LED apgaismojums un kustību sensori, kas ne tikai ietaupa elektroenerģiju, bet arī labi atbaida, kad personas pārvietojas tuvumā mājai pēc tumsas iestāšanās,” iesaka “Civinity Mājas” pārstāvji.
Viens no visefektīvākajiem vandāļu atturēšanas līdzekļiem ir videonovērošanas kameras. Tās ne tikai darbojas preventīvi, bet arī palīdz identificēt pārkāpējus un saukt viņus pie atbildības.
Ja vēlaties uzstādīt videonovērošanas kameras daudzdzīvokļu mājā, ieteicams tās uzstādīt visapkārt ēkas fasādei. Tikpat svarīgi kā videoieraksta zonas izvēlē ir tas, lai drošības kameras būtu skaidri redzamas, bet vienlaikus likumpārkāpējiem nepieejamas un nesasniedzamas.
Fasādes tehniskie aizsardzības veidi
Ieteicams arī pienācīgi pasargāt mājas fasādes sienas – mūsdienās ir pieejami īpaši, speciāli izstrādāti fasādes pārklājumi, kas spēj palīdzēt nodrošināt to, ka grafiti krāsa neiekļūst dziļi fasādes segumā un ir tā viegli notīrāma.
Tad, kad fasāde ir atjaunota, to iespējams nokrāsot ar speciālām mazgājamām krāsām. Gadījumos, kad fasāde nav noklāta ar mazgājamu krāsu – vēl viens risinājums ir fasādi noklāt ar vasku saturošiem impregnējošiem līdzekļiem.
Turpretī šie pārklājumi ir pagaidu pārklājumi, kas pēc grafiti notīrīšanas ir jāatjauno, taču tie vienlaikus ir arī efektīvi, lai izvairītos no fasādes pārkrāsošanas un ar to saistītajām lielākajām izmaksām.
Norādāms, ka daudzdzīvokļu nama fasādi var aizsargāt arī fiziski, piemēram, veidojot augu apstādījumus pie sienas, piemēram, ar vīteņaugiem, kas noklāj sienu.
Viens no alternatīvajiem veidiem, kā pasargāt ēku no nevēlamiem, nesaskaņotiem un vizuāli nepievilcīgiem grafiti “ķēpājumiem” ir izveidot uz ēkas fasādes speciālu vietu grafiti zīmējumiem, vienojoties ar to ar pašvaldību. Proti, organizējot saskaņotu grafiti mākslas veidošanu uz ēkas sienas. Protams, šis risinājums nav pārāk populārs, taču ir ēkas, kas šo risinājumu ir izvēlējušās, dodot vietu mākslai pilsētvidē.
Par preventīvo pasākumu īstenošanu ir jāpieņem mājas kopības lēmums jeb jānobalso mājas dzīvokļu īpašnieku vairākumam
Preventīvie pasākumi var ne tikai palīdzēt izvairīties no vandāļu uzmanības, bet arī ilgtermiņā samazināt ēku uzturēšanas un fasāžu remonta izmaksas. Tos var viegli īstenot jebkurā daudzdzīvokļu mājā ar nosacījumu, ka dzīvokļu un citu telpu īpašnieki ar vairākumu balsu pieņem lēmumus tos īstenot.
“Ieteicams izmantot vismaz kādu vai dažus no šiem preventīvajiem pasākumiem, lai sasniegtu labāko rezultātu. Apsverot šo risinājumu izmaksas, vienmēr iesakām ņemt vērā, ka tas ir ieguldījums, kas ne tikai nodrošina iedzīvotāju mieru un vizuāli patīkamu vidi, bet arī saglabā vai pat palielina īpašuma vērtību,” uzsver “Civinity Mājas” speciālisti.
Raksts tapis sadarbībā ar “Civinity Namai”