Daudzi dzīvokļu iedzīvotāji vasarā dodas atvaļinājumā, atstājot savu mājokli “vientulībā”. “Civinity Mājas” atgādina, ka, plānojot savu atvaļinājumu, ir vērts ne tikai padomāt par atvaļinājuma plāniem, bet arī parūpēties par savu mājokli un atstāt to tehniskā kārtībā.
Parūpējieties par ūdens avāriju novēršanu
Saskaņā ar “Civinity Mājas” rīcībā esošajiem datiem daudzdzīvokļu mājās ūdens avārijas ir vienas no visbiežāk konstatētajām avārijām, kas nodara ievērojamus zaudējumus ne tikai dzīvoklim, kurā notikusi avārija, bet arī blakus un tuvumā esošo dzīvokļu telpām un īpašumam kopumā.
Šāda veida avārijas visbiežāk izraisa vecas, sarūsējušas caurules un vārsti, bojātas vai nepareizi uzstādītas vai nolietotas santehnikas caurules, kā arī nekvalitatīvi ūdens tīrīšanas filtri.
Norādāms, ka ūdens, santehnikas avārijas dzīvokļos bieži vien notiek tieši tad, kad iedzīvotāji nav mājās. Ir arī neizbēgamas situācijas, kad avārijas notiek, kad iedzīvotāji ir ilgstošā prombūtnē. Šādos gadījumos ūdens noplūdes un avārijas netiek pamanītas laikā, kad ūdens sāk tecēt. Līdz ar to ūdens noplūdi parasti konstatē tieši kaimiņi, kad ūdens jau līst no griestiem vai izplūst kāpņutelpā. Un avārijas novēršana secīgi tiek uzsākta tikai tad, kad par to kaimiņu dzīvokļi informē pārvaldnieku.
Līdz ar to iedzīvotājiem, kuri vēlas izvairīties no iespējamām ūdens avārijām dzīvoklī, pirms došanās atvaļinājumā ieteicams atslēgt ūdens padevi dzīvokļa telpās – gan vannasistaba, gan arī virtuvē, gan citur. To var izdarīt ikviens, ja vien ir zināms, kur dzīvoklī ir ūdens stāvvads un pievads dzīvoklim ar ūdens noslēgšanas ventili.
Samaziniet iespējamos elektroapgādes avāriju riskus
Elektroavārijas daudzdzīvokļu mājās ir salīdzinoši retāk sastopamas, taču to sekas var būt daudz sarežģītākas. Veca vai bojāta elektroinstalācija, kā arī nepareizi lietotas elektroiekārtas var izraisīt ne tikai iekārtu bojājumus, bet pat ugunsgrēkus, kas var nodarīt nopietnu kaitējumu ne tikai īpašumam, bet arī vairākiem dzīvokļiem un mājai kopumā.
Pirms došanās prom no mājām ieteicams izslēgt visas elektroierīces un atvienot kontaktdakšas un lādētājus no elektrības rozetēm. Ļoti svarīgi ir arī neatstāt kontaktdakšas paplašinājumus (divzaru, trīszaru) un pagarinātājus elektrības rozetēs.
Pirms došanās prom no mājām un/vai došanās atvaļinājumā jāpārliecinās, ka elektroinstalācija dzīvoklī ir darba kārtībā, un, ja rodas šaubas, pirms došanās prom to jāsalabo vai vismaz jāizslēdz elektrības padeve – līdz brīdim, kad būs iespēja veikt nepieciešamo remontu.
Elektroapgāde dzīvoklī tiek atslēgta, izslēdzot automātiskos elektrības slēdžus un nolaižot visas slēdžu pogas. Šos slēdžus parasti var atrast elektrības sadales skapī kāpņu telpā vai dzīvoklī.
Elektrības padevi ieteicams atslēgt, dodoties prom uz ilgāku laiku, ne tikai ugunsdrošības nolūkos, bet arī – lai taupītu elektroenerģiju. Atstājot savu mājokli vasaras sezonā, ieteicams arī neatstāt ieslēgtu gaisa kondicionieri, bet gan, piemēram, aizvilkt aizkarus, lai saule nesildītu telpas. Ieteicams arī pilnībā iztukšot un izslēgt ledusskapi, jo būdams tukšs tas patērē vairāk elektroenerģijas, ko var ietaupīt prombūtnes laikā, kad ledusskapis nav vajadzīgs.
Informējiet tuvākos kaimiņus par savu aizbraukšanu un atstājiet dzīvokļa atslēgas kādam, kam uzticaties
Gadījumā, ja dzīvoklī notiek kāda avārijas situācija, kad iedzīvotāji nav mājās – būdami atvaļinājumā vai kur citur, avārijas dienestiem, kā arī mājas pārvaldniekam ir ļoti svarīgi viņus atrast pēc iespējas ātrāk, lai dienestu darbinieki varētu iekļūt dzīvoklī un veikt visus nepieciešamos avārijas novēršanas darbus.
Pirms atstāt savu mājokli tukšu uz ilgāku laiku, ieteicams pārliecināties, vai ēkas pārvaldniekam un kaimiņiem ir dzīvokļa īpašnieka vai viņa pārstāvja kontakttālrunis. Tāpat ir ļoti svarīgi pārliecināties, ka rezerves dzīvokļa atslēgas ir pieejamas personai/-ām, kurām dzīvokļa īpašnieks var uzticēties un kura/-as var nodrošināt piekļuvi dzīvokļa telpām, ja tas ir nepieciešams.
Raksts tapis sadarbībā ar “Civinity Namai”