Dzīvojamo māju kari: ko darīt, ja kaimiņi jūs traucē?

2023.08.09

Dzīvojamo māju kari: ko darīt, ja kaimiņi jūs traucē?

Kaimiņu nesaskaņas ir tēma, kas visā pasaulē ir bijusi tūkstošiem gadu. Kad dzīvojat blakus, konfliktiem var būt daudz iemeslu. Bet ko darīt, ja jūsu kaimiņu izvēle sāk nopietni ietekmēt jūsu dzīves kvalitāti?

Civinity, vienas no lielākajām ēku uzturēšanas un inženiertehnisko risinājumu grupām Baltijā, eksperti iesaka: pirms ķeraties pie ekstremāliem pasākumiem, izmēģiniet visas pārējās iespējas.

„Civinity“ eksperts dalās vienkāršos un ātros veidos, kā atrisināt kaimiņu radītās problēmas.

Ātrākais ceļš – vienošanās

Jebkurā konfliktā ātrākais veids, kā to atrisināt, ir atrast kompromisu, kas der abām pusēm. Kaimiņu gadījumā tas nozīmē sarunu, diskusiju: skaidri identificēt problēmu, noskaidrot problēmas cēloņus un atrast risinājumus kopā.

Tas izklausās elementāri, taču daudz cilvēku izlaiž šo soli un, saskaroties ar problēmu, dodas uz dažādiem dienestiem.

Tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka gadījumos, kad kaimiņi paši nespēj sazināties, diskusiju var vadīt mājas pārvaldnieks. Vairumā gadījumu, kad kaimiņi paši vai ar pārvaldnieka mēru iesaistās dialogā, problēmsituācijas tiek atrisinātas raiti un ātri.

Pašvaldība rūpējas par sociālajiem jautājumiem

Nesaskaņas ne vienmēr liecina par ļaunprātību. Mēģinājumus atrisināt konfliktu mierīgā ceļā var sarežģīt viena vai vairāku iedzīvotāju dzīves kvalitāte, veselības stāvoklis.

Ja savā apkārtnē saskaraties ar sociāliem izaicinājumiem, svarīgi informēt pašvaldību un rajonu – sociālās aprūpes dienesti palīdz atjaunot mieru un klusumu starp kaimiņiem ikdienā.

Ļaunprātīgu traucējumu, īpaši trokšņa, gadījumā var palīdzēt arī policija.

Tomēr atgādinām, ka dzīvošana daudzdzīvokļu mājā prasa gatavību saprasties ar kaimiņiem un rast kopīgus risinājumus. Tāpēc mums ir jābūt tolerancei pret bērna raudāšanu vai citiem neizbēgamiem trokšņiem ārpus klusā laika.

Advokātu iesaiste izņēmuma gadījumos

Nopietnākās situācijās, kad domstarpības nevar atrisināt draudzīgi, iesaistās juristi. Bieži vien advokātus izmanto abas konfliktā iesaistītās puses.

Taču arī šajos gadījumos domstarpības ne vienmēr nonāk tiesā. Advokāti palīdz iedzīvotājiem argumentēti izklāstīt savu nostāju un rast miermīlīgu risinājumu.

Pēc eksperta domām, konflikta atrisināšana tiesā var ilgt gadiem, tāpēc pirms tam obligāti jāizmēģina visi citi risinājuma meklēšanas veidi.